Yeni Başlayanlar İçin WordPress'te Google Analytics Nasıl Kurulur?

Google Analytics Nasıl Kurulur

Yeni Başlayanlar İçin WordPress'te Google Analytics Nasıl Kurulur?
(NULL)

Yeni Başlayanlar İçin WordPress İçin Google Analytics Nasıl Kurulur?


Google Analytics’i WordPress’e sitenize kurmak ister misiniz? Hedef kitlenizin web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini bilmek başarınız için kritik ve önemlidir.


Kitlenizi öğrenmenin en iyi yolu google'un size ücretsiz olarak sunduğu Google Analystics'dir
Bu yazımızda Google Analystics'in neden çok önemli olduğu ve wordpress sitenize nasıl yükleyeceğinizi adım adım sizlerle paylaşacağız.

lk olarak Google Analystics'in neden önemli olduğu ve sinenizi başarıya ulaştırmada size nasıl katkı sağlayacağını anlatacağız. 


Daha sonra bir Google Analystic hesabı nasıl açacağınızı ve farklı metodlar kullanarak wordpress sitenize nasıl yükleyeceğinizi göstereceğiz.


Son olarak, size Google Analistic'de web site trafik raporunu nasıl görüntüleyeceğinizi açıklayacağız.
BU makalede ne öğreneceğinize dahil hızlı bir bakış.

 

  • Google Analystics neden önemlidir
  • Google Analystics hesabı nasıl açılır
  • MonsterInsights kullanılarak Google Analystics nasıl yüklenir (Tavsiye Edilir)
  • Headers & Footers eklentisi kullanılarak Google Analystics nasıl yüklenir
  • Google Analystics  wordpress temasına nasıl yüklenir (Gelişmiş)
  • Google Analystics'de  Rapor Görüntüleme
  • Google Analystics'de max verim alma
  • Hazırsanız, şimdi başlayalım


Google Analytics, Blogcular için Neden Önemli?
Bir blog açtığınızda amacınız daha fazla trafik ve aboneye ulaşmaktır.  Google Analytics, size önemli istatistikleri göstererek veri odaklı kararlar almanıza yardımcı olur. Burada Görebilirsiniz


Web sitenizi kimler ziyaret eder?
Analytics'in bir bölümü, hedef kitlenizin coğrafi konumunun ne olduğunu, hangi tarayıcının sitenizi ziyaret etmek için kullandığını, ekran çözünürlüğü, JavaScript desteği, Flash desteği, dil vb gibi önemli bilgileri kullanır.
Bu veriler oldukça kullanışlıdır ve size bir çok alanda yardıcı olur. Özel bir tasarım yaparken, bu bilgileri kullanarak sitenizin kullanıcılar için uyumlu olduğundan emin olursunuz.
Kullanıcılarınızın çoğu Flash desteğine sahip değilse, flash öğesini sitenize eklemekten kaçınmalısınız. Kullanıcılarınızın çoğu 1280 ekran çözünürlüğü kullanıyorsa, tasarımınızı bu çözünürlükle uyumlu veya daha küçük olduğundan emin olmalısınız.


İnsanlar web sitenizdeyken ne yapar?
Kullanıcıların web sitenizde nereye gittiğini, web sitenizde ne kadar kalacağını ve hemen çıkma oranının ne olduğunu (kullanıcıların ilk ziyarette çıkma oranlarını) takip edebilirsiniz.
Bu bilgileri kullanarak, hemen çıkma oranını azaltabilir ve sayfada kalma oranını artırabilirsiniz.
Ayrıca en popüler makalelerinizi, ilgi çekmeyen makalelerinizi ve kullanıcılarınızın ne tür içerik aradıklarını da bulabilirsiniz.


İnsanlar web sitenizi ne zaman ziyaret eder?
Siteniz için günün en yoğun saatlerine bakarak, makalelerinizi yayınladığınız zamanı seçebilirsiniz. Bu saat dilimi sizin zaman dilimi ile uyumlu değilse, gönderinizi o saatte yayınlanacak şekilde zamanlayabilirsiniz.
.....................................
İnsanlar web sitenizi nasıl bulur?

Analizin bu bölümü, kullanıcıların nereden geldiğini gösterir (örneğin: Arama Motorları, Doğrudan Bağlantılar, Başka bir siteden gelen trafikler).

Ayrıca, ziyaretçilerinizin yüzde kaçının bu kaynaklardan geldiğini gösterir. Google analytics, bu kategorilerin her birinin dağılımını sunar. Arama motoru kategorisindeyse, hangi arama motorunun size en çok trafik sağladığını (Google, Yahoo, Bing vb.) Gösterir.


Trafik dağılımı, hangi sitelerle en çok çalışmanız gerektiğini gösterir. En çok tavsiye edilen trafik kaynağınız Facebook'dan geliyorsa, Bu kitleyi mutlu hissettirmek için Facebook'a özel içerikler üretmelisiniz
Trafik kaynağınız harici bir web sitesi'den geliyorsa,  bu web sitesiyle (link değişimi veya makale paylaşımı) vb gibi ortaklıklar kurmayı düşünebilirsiniz.

İnsanlar içeriğinizle nasıl etkileşime girer?
Google analytics, kullanıcılarınızın sitenizin içeriğiyle nasıl etkileşimde bulunduğunu gösterir. Kullanıcının yüzde kaçı sitenizde hangi bağlantıyı tıklattığını ve çok daha fazlasını gösterir.
Hedeflerinize en uygun olanı anlamak için Google Analytics'te içerik denemeleri oluşturarak A / B ayırma testlerini çalıştırabilirsiniz.
Kullanıcı etkileşimini görerek, içeriğiniz üzerinde çalışabilirsiniz. Yukarıdaki soruların cevaplarını görerek, siteniz için işe yarayan stratejilere odaklanabilir ve işe yaramayan stratejileri önleyebilirsiniz.
Basitçe söylemek gerekirse, tahminde bulunma işlemini ortadan kaldırın ve önemli istatistiklere odaklanın; böylece veri odaklı kararlar verebilirsiniz.

Google Analytics’e Nasıl Kaydolunur?
Bir Gmail hesabı kullanarak Google Analystics'e kayıt olabilirsiniz. Kayıt işlemi oldukça basittir, Google Analytics hesabınızı oluşturmak için aşağıdaki talimatları adım adım izleyin.

1. Adım: Öncelikle Google Analytics adresine buradan Tıklayın

Sizden Google hesabınızla giriş yapmanız istenecek. Zaten bir Google veya Gmail hesabınız varsa, oturum açmak için bunu kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, devam edip kendiniz için bir Google hesabı oluşturabilirsiniz.

Adım 2: Gmail hesabınızla oturum açtıktan sonra, aşağıdakine benzer bir ekran gelecek. Buradan kayıdınızı tamamlayabilirsiniz.

Adım 3: Bir sonraki ekranda, bir web sitesi veya mobil uygulama arasında seçim yapmanız istenecektir. Web sitesini seçtiğinizden emin olun.

Bundan sonra, hesap adı (Bu web sitesi için Google Analytics profil adı olacak), Web sitesi adı, web sitesinin URL’si, ülke ve saat dilimini girmeniz gerekir.

Bu bilgileri girdikten sonra, İzleme Kimliği Al düğmesine tıklayın. Google Analytics kullanımı için gerekli şartlarını 'Kabul Ediyorum' düğmesine tıklamalısınız.

Adım 4: Şimdi Google Analytics izleme kodu size verilecek. Bu izleme kodunu kopyalayabilir ve aşağıda kullandığınız yönteme bağlı olarak WordPress sitenize eklemeniz gerekecek.

WordPress sitenize kodu yükledikten sonra, tekrar ziyaret etmeniz gerekebileceği için analitik tarayıcı sekmesini açık bırakmanızı öneririz.

Artık bir Google Analytics hesabı kurduğunuza göre, Google Analytics’in WordPress’e nasıl yükleneceğine bir göz atalım.

WordPress'te Google Analytics Nasıl Kurulur?
Google Analytics’i WordPress’te kurmanın birkaç farklı yolu vardır. İlk seçeneğin en kolay, sonuncunun ise en zor olduğu üç yöntem göstereceğiz.

İhtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.

1. MonsterInsights tarafından WordPress için Google Analytics
MonsterInsights, WordPress için en popüler Google Analytics eklentisidir. Bloomberg, PlayStation, Zillow ve daha pek çok şeyi içeren 1 milyondan fazla web sitesi bunu kullanıyor.

Google Analytics’i WordPress’e eklemenin en kolay ve en iyi yolu (tüm kullanıcılar yeni başlayanlar ve uzmanlar için).

MonsterInsights, ücretli bir premium eklenti ve ücretsiz bir sürüm olarak kullanılabilir. Bu eğitimde, MonsterInsights ücretsiz sürümünü kullanacağız.

E-ticaret izleme, Reklam izleme, Yazar izleme, vb. Gibi daha gelişmiş özellikler istiyorsanız MonsterInsights Pro sürümünü kullanabilirsiniz. Bunları ayarlama süreci aynıdır.

Başlayalım.

Yapmanız gereken ilk şey, MonsterInsights eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentilerine bakın.

Eklenti kurulumu sonrası, wordpress panelinde  "Insights"menü öğesi ekleyecektir. Üzerine tıklayarak MonsterInsights kurulum sihirbazını çalıştırın.