EN ÇOK MÜŞTERİ ÇEKEN RESTORANLAR

TALEP GÖREN İŞLETME

EN ÇOK MÜŞTERİ ÇEKEN RESTORANLAR
(NULL)

TALEP GÖREN İŞLETME

Biliyoruz ki artık, acıktığımızda ya da canımız yiyecek, atıştıracak bir şeyler çektiğinde evimizden veya iş yerimizden çıkmamıza gerek kalmıyor. Firmaların kendilerini bu yönde geliştirmesi hem müşteri olarak bizim hem de maliyet açısından onların bir avantajı haline geldi. Hal böyleyken üstüne titrenen “online sipariş” hizmeti de her geçen gün geliştirilerek müşterilerin beğenisine sunuluyor.

 Paket servis siparişi verirken muhtemelen lokanta ve restoran yemekleri dışında 2. sırayı “tatlı” alıyor. 

 

Müşterilerin beklentisi ne?

 

Online siparişi verirken yalnızca acıkmak bizi buna yönlendirmiyor. Acıkmanın yanı sıra canımızın çektiği yiyeceğin siparişini veriyoruz. Tatlı siparişi veren bir müşteri siparişi teslim almasından yemesi bitene kadar her şeye dikkat eder. Site üzerinden ödeme yapmadı ise ve teslim aldığında elden nakit verecekse site üzerinde yazan fiyatı ile aynı mı? Tatlı nasıl paketlenmiş? Baklava ise şerbeti, krem karamel ise sosu akmış mı? Görüntüsü, sipariş verirken site üzerindeki ile aynı mı? Tatlı bozuk mu değil mi? Tüm bu sorularına olumlu cevap alıyorsa tebrikler, müşteriyi kazandınız.

 

Firmalar maliyetten kısıyor

 

Yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren firmalar öncelikle paket servis hizmetlerini başlatıp günlük kazançlarını arttırmayı başarıyor. Bu kazançtaki kâr oranı da doğal olarak artıyor.

 

Peki nasıl?

 

Örneğin müşteri olarak bir lokantaya gittiğimde masamın, oturacağım sandalyemin, masa örtümün, tabak, çatal, kaşık, bıçak her ne varsa hepsinin kesinlikle ve kesinlikle temiz olmasını beklerim. Bunun için de o örtünün, sandalyenin, çatalın, kaşığın, tabağın, bıçağın her gün yıkanması gerekir. Bu da su, deterjan ve elektrik gibi giderleri arttırır. Paket serviste ise düşük maliyetlerle alınan; hatta artık doğayı ve çevreyi korumak adına müşterilerin istemediği plastik çatal, kaşık, bıçaklar kullan-at ürünler kategorisinde olduğu için maliyet kısması sağlıyor.

Bunun yanında lokanta veya restoranda müşterilerin yemeklerinden artanlar için belli sayıda çöp torbası harcanıyor. Paket servis de doğal olarak evlere gönderildiğinden bu hususu düşünen ev sahibi oluyor. Bu konuda örneklemeler çoğaltılabilir; ancak anlaşılabilirliğinden ötürü iki örnek yeterlidir.

 

Online sipariş alan firma için çok önemli ve kazancını yüksek oranda etkileyecek bir nokta vardır. O da müşteri ile bağlarını koparmamak.

Bir firma müşterisini nasıl sadık kılar?

Öncelikle müşterilerin online siparişe yönelmelerinin en önemli sebebi, siparişini vereceği – örneğin- tatlının çeşitlerini görmek. Tatlı listesine bakmak ve gözüne, damağına, cebine uygun olanı rahatça seçebilmek. Telefondan sipariş vermek için arandığında işletmenin yoğunluğu veya telefonu açan kişinin konuşmayı bilmemesinden kaynaklı ne çeşit ne fiyat bilgisi sağlıklı bir şekilde veriliyor. Bu da müşteriyi kızdırıyor ve tekrar aynı yerden sipariş vermemesine sebep oluyor. Dolayası ile işletme için kazanç kaybı oluyor. 

  • Öncelikle yeme-içme hizmeti veren işletmenin www.yemeksiparisi.com.tr gibi online sipariş sistemine üye olması gerekir. Eğer yok ise de ya kendi web sitenizi kuracaksınız ya da evlere broşür dağıttıracaksınız. Biliyorsunuz ki broşür dağıttırmak için de günlük veya haftalık ücret ödeyerek bir işçiye ihtiyacınız olacak.
  • Müşterinin verdiği siparişe ve özelliklerine çok dikkat edilmesi gerekir. Müşteri fıstıklı baklava istemişken siz cevizli baklava gönderirseniz, müşteri bu durumdan iğreti olacaktır.
  • Müşterinin siparişini kesinlikle ve kesinlikle 30 dakikayı aşmadan teslim etmelisiniz.

Yetişemeyecekseniz uzak mesafeleri de sipariş alanınıza almamalısınız.

  • Yukarıda da bahsettiğim konuya tekrar değineyim. Siparişini aldığınız tatlıyı gıdaya uygun malzemelerden yapılmış kaplara koymalı ve ezilmemesi için düzgünce paketlemelisiniz. Biliyorsunuz ki önce gözün doyması gerekir.
  • Tabii ki çok önemli diğer husus da paket servise gönderdiğiniz personelin tavır, davranış ve diksiyonu.

 

Tüm bunlara dikkat eden bir işletme, müşterisini kendine sadık kılacak ve geniş ürün yelpazenizden sık sık sipariş vermesini sağlayacakt