Suzuki Takashi Kimdir

Suzuki Takashi Kimdir

Suzuki Takashi Kimdir
(NULL)

Suzuki Takashi Kimdir


Yaklaşık 20 yıl önce, orta okul yıllarında İngilizce pratik yapmak için Trabzon meydan parkında yabancı Turistler ile konuşmaya çalışırdık. O zamanlar Trabzon, japon Turistler için öncelikli bir Turizm destinasyondu.

 

Suzuki Takashi


Bir gün yaşlı bir Japon amcaya raslamıştım. Adı Suzuki Takashi'ydi. Belkide konuştuğum ilk japon'du. Saygısı ve bilgisi farklılık yaratmıştı. Hem İngilizce konuşmak hemde ülkemizin misafir perverliğini kendisine göstermek için cebimdeki okul harclığımla kendisine çay ikram etmiştim. O yıllarda internet olmadığı için mektup arkadaşı bulmak sırf İngilizce'nin gelişmesi için oldukça popüler bir yöntemdi. Biz buna pen friend derdik. Tabi artık böyle bir kavram kalmadı.


Bir sabah postacı zili çalmış, Japonya'dan bürük bir zarfımın olduğunu söylemişti. Heyecanla aşağı indim ve gelen zarfı postacıdan aldım. Zarf bana çok ağır gelmişti. Eve geldiğimde, zarfı hercan ve merakla açtım, bir de ne göreyim?

Kamakura - Japan


Zarfın içersinden kocaman bir jAPON - KAMAKURA tanıtım dergisi çıkmıştı. Kamakura Japon'yanın en güzel Turizm bölgelerin'den birisidir. O zamanlarda hayalim'de Japonya'yı görmekte vardı. Fakat ben Japonya'ya gidememiş, japonya bana dergi olarak gelmişti.

Sanyo Espera

Zarfa tekrar baktığımda içersinde başka bir şeyin olduğunu gördüm. Bir de ne göreyim? Sanyo Espera Walkman! Tabi burayı bir çoğunuz anlamadı! Buna zamanın en iyi müzik çalar teknoloji diyebiliriz. Tabiri caizse kağat inceliğinde bir kaset çalar, tabi o zaman mp3 çalar yoktu ki bu cihaz emsallerine kıyasla oldukça gözde bir üründü.


Bir çocuk olarak Hayatım'da yaşadığım en mutlu anlardan birisiydi, artık en gelişmiş teknoloji harikasına sahip olmuş, gece gündüz Sanyo Espera walkmanimle yatıyor ve müzikler dinlyordun. Görenleri hayrette bırakıyordum, bazen de havaya giriyordum. Çünkü o zamanın teknolojisinde, böyle ince bir walkman'e sahip olmak bir ayrıcalıktı. 
Bazen küçük mutluluklar çocukların hafızalarına kazındığı bir gerçektir. 20 yıl'dan daha uzun bir süre geçmesine rağmen, Suzuki Takashi ismini ve bana yaptığı o iyiliği asla unutmayacağım. 

Nerede?

Kendisinden en son 1999-2000 yıllarında haber almıştım ve ondan sonra kendisine ulaşamamıştım. Hangi ülke'den olursa olsun, dünyada güzel insanlar tanımak hayata güzellik katıyor. Herkesin karşısına Suzuki Takashi gibi,  iyi insanlar çıkması dileğiyle, kalın sağlıcakla...

 

T.K