Neptün Füzesi Hangi Ülkeye Ait

Neptün Füzesi Hangi Ülkeye Ait - Rus Donanmasına bağlı Karadeniz Filosu’nun Slava sınıfı Rus kruvazörü “Moskva” dün akşam saatlerinde vuruldu.

Neptün Füzesi Hangi Ülkeye Ait

Neptün Füzesi Hangi Ülkeye Ait ve bu seyir füzesinin türü nedir?

RK-360MC Neptun (Neptün), Ukraynaya ait anti gemi füze sistemidir. Luch tasarım bürosu tarafından geliştirilmiştir. Rus Kh-35u'nun Ukrayna versiyonudur.

Ukrayna füzesi genellikle Kh-35u'ye benzer, ancak daha fazla yakıt, daha büyük güçlendirici ve diğer bazı modifikasyonlarla daha uzun bir gövdeye sahiptir.

Bu füze ilk olarak 2013 yılında açıklandı. İlk örneklerin 2016 yılında tamamlandığı ve test edildiği bildirildi. Bu füzenin 280 km'ye kadar menzili sahiptir. Deniz, kara ve hava platformlarından taşınabilir ve fırlatılabilir.

Neptun kara tabanlı gemi karşıtı füze sisteminin geliştirilmesi 2019'da tamamlandı. Ukrayna bu sistem için askeri denemeleri 2020'te tamamlandı. Üretim öncesi 2021'de Ukrayna ordusuna test  için bu sistem teslim edildi.

Ukrayna ordusu, toplam 54 ila 90 Neptun fırlatıcı sistemi elde etmeyi planlıyordu.

 Bazı kaynaklar, Sovyetler Birliği'nin çöküşünden önce Ukrayna'da Kh-35 füzelerini üretme planlarının olduğunu bildirdi.

Ancak füzenin gelistirilmesi Soğuk Savaşın sona ermesinden ve Sovyetler Birliği'nin çöküşünden önce geldi.

Sonuç olarak, Kh-35 hiçbir zaman Sovyet hizmetine girmedi ve ilk olarak Rusya'da yalnızca 1990'lerin ortasında üretildi.

Büyük olasılıkla Ukrayna'nın bu füze sistemi için tüm teknik bilgi ve belgelere sahipti. Ayrıca Ukrayna, Rus Kh-35 füzeleri için motorlar ve diğer bazı bileşenler üretiyordu.

Rus Donanmasına bağlı Karadeniz Filosunun Slava sınıfı Rus kruvazörü “Moskva” dün akşam saatlerinde neptun fuze sistemi ile vurulduğu idda edildi.