Logo Tasarımı Nasıl Yapılmalı

Logo Tasarımı Nasıl Yapılmalı

Logo Tasarımı Nasıl Yapılmalı
(NULL)

Logo tasarımı için 6 muhteşem öneri

Tekrar düşünün? Sizce logo tasarlamak kolay bir iş mi?

ilk izlenim için kaliteli bir logoya sahip olmak,şirketlerin olmazsa olmazlarındandır. Logo müşterilerin marka seçiminden,satın alacağı ürüne kadar bir çok alanda etkilidir.

Etrafımız da logolarla çizili bir toplumda yaşıyoruz.Küçük çocuklar bile şirketlerin logolarına bakarak hangi ürünü alacaklarına karar veriyorlar.

İşte sizlere,bu yolculukta yardımcı olacak bir kaç ipucu.

1.Özgün ve yaratıcı olun

Rakip şirketlerin farklılığını sahip oldukları logo ile ayırt etmek oldukca kolaydır.Bunun içindirki,bir logonun diğerlerinden faklı olması ve öne çıkması oldukca önemlidir.Hayal gücü logo tasarımında en etkili etkendir.Önemli olan inandığınız ve etrafta olmayan farklı bir şeyler yaratmakdır.Bazıları bunun imkansız olduğunu söylese de bu sizin amacınız olmalıdır.

Farklı olmaktan bahsetsek de,internette çıkan her hangi bir logo'nun bir kaç ay sonra farklı versiyonlarını görmemiz mümkün olabilir.Bunun bir garantisi yoktur ve günümüzde taklitcilik oldukca yaygındır.Sade ve özgün bir logo yaratmak tamamen yaratıcı düşünmeyle bire bir ilişkilidir.

2.Markayı Anlamak

Evet logo bir resimdir,şekil bazen de bir yazıdan ibarettir,aynı zamanda bir ürünün tanıtımında en etkli mesajdır aslında.Logo belirli müşterilere hitap etmelidir.Tasarım yaparken,logo hakkında ne düşündüğünüzü not alın,kendinize duygu panosu oluşturun belki bu size tasarımın ideolijisi hakkında fikirler verebilir.Farklı markalar hakkında araştırmalar  yapmalısınız,yapacağınız bir çalışma orjinal olmalıdır ve tamamen müşterinizin istekleriyle bire bir uyuşmalıdır.Yenilikci olmak önemli olsa da,bazı sorulara cevap bulmamız bizlere yardımcı olacaktır.Logosunu yaratacağımız marka nelere hitap ediyor? Duygulara mı? Çağdaş mı yoksa garip mi?Müşteriler bu markanın nesini seviyor?

İşte sizlere bir kaç hızlı yanıt!

Her şeyden önce,logo'nun ne olduğunu neye hitap edeceğini anlamalıyız.Her logo'nun bir hikayesi,anlamı ve amacı vardır.Bir elmayı örnek verelim,basit bir apple logosu,bir parçası ısırılmış elma ve onun hikayesi!

3.Renkler:

Logonun detayarından bahsetmişken,logo tasarımında her türlü detayı düşünmelisiniz.Parlak ve koyu renkler ilgi çekici olabilir.Her rengin farklı anlamları vardır ve farklı mesajlarlar verir.

Kırmızı:Enerjik,Sıcaklık

Turuncu:Yaratıcılık,Cana yakın,Gençlik

Sarı:Güneş,iyimserlik

Yeşil:Doğallık,büyüme,organik

Mavi:Tecrübe,sağlık,güven

Mor:Ruh,düşünce

Siyah:Yaratıcılik,güç

Beyaz:Saflık,temizlik

Pembe:Eğlence

Kahverengi:Tarih,geçmiş,süreklilik

4.Ne içermeli?

Logo iki elementten oluşur,yazı ve semboller.Bir şirket kendini tanıtmadan önce,iyi reklam yapmalıdır.Buna örnek olarak colca cola,longines sadece yazı içeren  logo  şeklini kullanmıştır bazıları ise şekkilleri kullanmıştır.

5.Basit ve esneklik:

Tasarım yaparken en önemli etkenlerden biride kombinasyonu iyi yapmaktır.Eğer ilginiç bir logo yapmak istiyorsanız ve birinin saatlerce oturup logonuza garip garip seyretmesini istemiyorsanız,logonuzu iyi analiz etmelisiniz.Günümüzde logolar dijital alemde de yaygınca kullanılmaktadır,logonuzun farklı arka planlara uyması ayrıca önem verin.

6.Anında başarı beklemeyin:

Her işte olduğu gibi,logonuzun  tanınması biraz zaman alacaktır,sabırlı olmak en iyi seçenektir.Logalar  bir anda ikonik olamazlar,isterseniz dünyanın en iyi logosunu tasarlayın,logonuzun başarısı ayrıca markaya da bağlıdır.Online geliştirici araçlar kullanın.Logo tasarlamak isteyen bir kişi,çok farklı kaynaklara internet üzerinden ulaşması oldukca kolaydır,internette ilham alacağınız bir çok kaynak mevcuttur.