iPhone 12 vs iPhone 12 Pro - hangisini satın almalısınız?

iPhone 12 fiyat, iPhone 12 mini, iPhone 12 özellikleri, Apple 12 tanıtım, iPhone 12 Pro Max, iPhone 12 Türkiye fiyatı, iPhone 11, iPhone 12 tanıtım videosu,

Iphone 12 Özellik Listesi

Yeni tasarım
6.1 ve 5.4-inç boyutları
5G desteği
Seramik ekranlı OLED ekranlar
Çift lensli kamera
A14 çip

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro arasında karar vermeye çalışanlar için, her iki modeli icin karşılaştırma yaptık. Bu videoda yeni iphone'ların benzerlikleri ve farklılıkları göreceksiniz, böylece hangisinin sizin için en uygun telefon olduğunu olduğunu görebilirsiniz.

BİR BAKIŞTA IPHONE 12

İPhone 12 ve iPhone 12 min 6.1 inç ve 5.4 inç boyutlarında geliyor, Apple'ın 2020 için tasarladığı yeni amiral gemisir. Telefonlar, daha hızlı 5G hücresel ağlar, OLED ekranlar, geliştirilmiş kameralarla donatıldı. ve Apple'ın en yeni A14 yongası için yeniden tasarlandı.

iPhone 12 ise tamamen yeni bir boyuttur ve Apple'ın 2016 iPhone SE'DEN bu yana tanıttığı en küçük iPhone'u işaret eder. Ekran boyutu ve pil boyutunun yanı sıra, iki telefon teknik olarak aynıdır. Küçük boyutu iPhone 12 mini, tek elle kullanılabilen bir iPhone'u tercih edenler için ideal olacaktır.

Ekran Çözünürlük

Bu yılki tüm iPhone modelleri uçtan uca yeni bir tasarıma sahip ve bu modellerde ilk kez Super Retina XDR OLED ekran kullanıldı. Standart iPhone 12 modelleri ile Pro modelleri arasında ekran kalitesinde bazında bir fark yok.

5.4 inç iPhone 12 mini, inç başına 476 piksel ile 2430 x 1080 çözünürlüğe sahipken, 6.1 inç iPhone 12, inç başına 460 piksel ile 2532 x 1170 çözünürlüğe sahip. Ekranlar, 1200 nit tepe parlaklığı, canlı, gerçekçi renkler için geniş renk, geri bildirim için dokunsal dokunuş ve daha doğal bir görüntüleme deneyimi için ekranın renk sıcaklığını ortam aydınlatmasıyla eşleştirmek için gerçek ton ile HDR desteği sunar.

Yeni Tasarım

Apple, bu yıl iPhone 12 serisinin tasarımını yeniden tasarladı ve önceki modellerin yuvarlatılmış kenarlarından farklı olan bir iPad Pro'ya benzer bir tasarıma sahip olan düz kenarları tanıttı. Iphone'un ön kısmı, standart kapak camının yerini alan yeni bir seramik Kalkan kapağı ile korunmaktadır. Apple, Seramik kalkanın nano-seramik kristallerle doldurulduğunu ve 4 kat daha iyi düşme performansı sunduğunu söylüyor.

Iphone'un arkası camdan yapılmaya devam ediyor, cihazın iki yarısı beş renkte gelen havacılık sınıfı bir alüminyum muhafazaya içeriyor: mavi, yeşil, siyah, beyaz ve kırmızı. İPhone 12 Pro modelleri gibi, iPhone 12 modelleri de IP68 su ve toz direncine sahiptir ve 6 metre suya 30 dakikaya kadar daldırılabilir.

Bu yılki serideki tüm iPhone 12 modelleri, daha hızlı indirme ve yükleme, daha kaliteli video akışı, daha iyi oyun oynama ve daha yüksek çözünürlüklü 1080p FaceTime aramaları için 5G bağlantısını destekliyor. 5G kapsama alanı dünya çapında mevcuttur, ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde satılan sadece iPhone 12 cihazları, mevcut en hızlı 5G teknolojisi olan mmWave 5G'Yİ desteklemektedir.

Diğer ülkelerde satılan iPhone 12 modelleri, daha yavaş ancak daha yaygın olarak bulunan Sub-6GHz 5G bağlantısıyla sınırlıdır. ABD'de, 5G hızları, yoğun nüfuslu bölgelerde bile 4Gbps kadar yüksek olabilir.

Gigabit LTE, 5G mevcut olmadığında desteklenir ve 5G kullanırken pil ömrünü korumak için, 5G hızları gerekli olmadığında Akıllı veri modu bir LTE bağlantısına geri döner.

Ağ Bağlantısı

IPhone 12 ve 12 mini, WiFi 6 ve Bluetooth 5.0'ı destekler, Ayrıca HomePod mini gibi U1 özelliğini içeren diğer cihazlarla mekansal farkındalık ve etkileşim için bir U1 Ultra geniş bant yongası içerir.

Yonga

İPhone 12 modellerinde yeni bir A14 yongası var ve performans ve verimliliği artırmak için 5 nanometre işlemi üzerine inşa edilen akıllı telefon endüstrisindeki ilk çip. Apple, A14'teki 6 çekirdekli işlemci ve 4 çekirdekli GPU'nun en hızlı rakip akıllı telefon çiplerinden yüzde 50 daha hızlı olduğunu söylüyor. A14 yongası 16 çekirdek içerir ve performansta yüzde 80'lik bir artış sunar.

Kamera

İPhone 12 ve 12 mini, çoğu açıdan Pro modellerine benzer, ancak kamera önemli bir ayırt edici faktördür. Pro modelleri, LiDAR tarayıcı ve diğer  üçlü lensli bir kamera kurulumu içerirken, iPhone 12 ve 12 mini, daha basit ve daha az gelişmiş bir çift lensli kamera kurulumuna sahiptir.

Bununla birlikte, yeni iPhone 12 modellerinde iPhone 11'e kıyasla hala önemli kamera geliştirmeleri var. Bir F/2.4 Ultra geniş kamera ve 2x optik zoom ve 5x dijital zoom ile birlikte düşük ışık koşullarında daha iyi performans için yüzde 27 daha fazla ışık sağlayan yeni bir f / 1.6 diyaframa sahip geniş bir kameraya sahip.

A14 yongası, daha fazla doku ve daha az gürültü ile geliştirilmiş fotoğraflar ve görüntülerde daha iyi kontrast ile geliştirilmiş Gece Modu için her zamankinden daha iyi derin füzyon ile yeni hesaplamalı fotoğraf özelliklerine güç verir. Daha doğal görünümlü görüntüler için fotoğraflardaki beyaz dengesini, kontrastı, dokuyu ve doygunluğu ayarlayan akıllı bir HDR 3 özelliği var.

İPhone 12 Pro modelleri gibi, iPhone 12 modelleri de Dolby Vision ile 30fps HDR video yakalayabilir ve sinema kalitesinde videoların doğrudan iPhone'da yakalanmasını, düzenlenmesini ve paylaşılmasını sağlar. Ayrıca 60fps'ye kadar 4K video kaydını destekler. TrueDepth kamerasını kullanan Dolby Vision selfie videolarının yanı sıra geliştirilmiş sinematik video stabilizasyonu ve Gece Modu zaman atlamalı özelliği var.

TrueDepth kameradan bahsetmişken, iPhone'da Face ID Yüz Tanıma biyometrik kimlik doğrulama özelliğini etkinleştirmeye devam ediyor ve 12 megapiksellik bir selfie kamerası sunuyor. Selfie kamera artık Akıllı HDR 3, derin füzyon, Gece Modu ve Gece Modu Portre çekimlerini destekliyor.

Pil Ömrü ve şarj

Pil ömrü söz konusu olduğunda, iPhone 12 17 saate kadar video oynatma, 11 saat akışlı video oynatma veya 65 saat ses çalma sunar. IPhone 12 mini, 15 saate kadar video oynatma, 10 saat akışlı video oynatma veya 50 saat ses çalma sunar.

Yeni iphone'ların her ikisi de, 20 watt'lık bir güç adaptörü kullanarak 30 dakika içinde yüzde 50 şarj sağlayan hızlı şarj sunuyor.

İPhone 12 modellerinin yanı sıra Apple, iphone'ların arkasına yerleştirilmiş bir mıknatıs halkasıyla çalışmak üzere tasarlanmış olduğu MagSafe aksesuarlarını tanıttı. MagSafe şarj cihazı, MagSafe iPhone kılıfları ve cüzdan aksesuarları var. MagSafe, 15W kablosuz şarjı destekler, standart qi tabanlı kablosuz şarj cihazları aracılığıyla 7.5 W şarjı üzerinden bir yükseltme.

Apple, güç adaptörünü ve Earpod'ları iPhone 12 kutusuna dahil etmedi ve bu aksesuarlar ayrı olarak satın alınmalıdır. Tüm iPhone modelleri artık varsayılan USB-C-Lightning kablosuyla birlikte geliyor ve Apple USB-a sürümünden vazgeçti.