İNTERNETTEN PASTANE

İNTERNETTEN PASTANE

İNTERNETTEN PASTANE
(NULL)

İNTERNETTEN PASTANE

Henüz bir işletmeci değilsiniz; ancak yaptığınız kurabiye, pasta ve ya şekerlemeler çevrenizde o kadar çok beğeniliyor ki artık bundan kazanç sağlamaya kendinizi hazır hissediyorsunuz. Hem sevdiği işi yapmak hem bundan kazanç sağlamak kadar motive edici bir duygu yoktur. 

Öncelikle işletmeci olabilmek için tabii ki bazı şartlar gerekmektedir. Bu yola girmeyi ve bu yolda ilerlemeyi hedeflediyseniz belli bir pusula ve rotaya ihtiyacınız olacaktır. 

Öncelikle lokasyona ve talebe bağlı olarak ne tür bir pastane işletmek istediğinize karar vermelisiniz. Bazı bölgelerde vegan ürünler tercih edilirken bazı bölgelerde müşteriler her çeşit ürünün satışının yapılmasını ister.  Bazı pastaneler yalnızca kurabiye ve pasta satışı yaparken bazı pastaneler ekmek dahil olmak üzere üretim gerçekleştirir. Öncelikle açmak istediğiniz pastane türünü belirlemeniz gerekir.

Bunun yanı sıra açacağınız işletmenin ihtiyaçlarını listeleyip hem düşük maliyeti hem de yüksek kaliteyi dikkate alın.

Vergi, bağ-kur, kira vs. gibi giderleri hesaplayarak maliyet çıkartın. İhtiyaç duyduğunuz miktar için işletme kredilerinden destek alın.

Çalıştıracağınız personelle bire bir görüşüp kendiniz seçim yapın.

Pastanenizin denetlenmesi için bu işle ilgilenen sağlık merkezini arayın.

İşletmenizin gider takibini yapması için bir muhasebeci ile anlaşın.

Sadık Müşteri İçin Ne Yapmalı?

Müşterilerinizi kaybetmemeniz için lezzetli kurabiyeler, pasta ve şekerlemeler yapmanız tek başına yeterli değildir. Müşteriler öncelikli olarak temizlik ve özen bekler. Bu konu en çok dikkat edilmesi gereken konudur.

“Peki Sesimi Nasıl Duyurabilirim” mi Diyorsunuz?

Biliyorsunuz ki çok önemli bir çağda yaşıyoruz. İnternet Çağı. Bu nimet, özellikle işletmelerin can yoldaşı durumuna geldi. Üstelik bu sayede artık insanlar, dükkan tutup masraf yapma konusundan da muaf durumda. Çoğu insan artık evlerinde, mutfaklarında kurabiye, pasta veya böreklerini pişirip internet üzerinden satışa sunabildikleri “Online Pastane” sistemine geçiş yaptı. Pastane işine girmek için fiziki bir dükkan yerine kendi mutfaklarında işletme sahibi oldular. Hepsi ya iyi bir web sitesi ya da aktif sosyal medya kullanımı ile işlerini ilerlettiler. www.yemeksiparisi.com.tr  gibi sipariş ve ödeme kanallarını kullanarak evlerinde çalıştıkları mutfaklarından pastane açıp işleterek online sipariş alıyorlar. 

Sosyal medya üzerinden cüzi rakamlara reklam yaptırarak kişilerin, işletmelerinin sesini duyurmaları artık çok kolay. Bu konuda “İnstagram” ve “Facebook” da oldukça kolaylık sağlamakta. Üstelik müşterilerinizin yaş, lokasyon, cinsiyet gibi ayrıntılarını da grafik olarak size sunuyor. Bunun yanında kullandığınız www.yemeksiparisi.com.tr gibi online sipariş alabileceğiniz site üzerinden gelen müşteri yorumları da sizi oldukça bilgilendirecek, puanlamaları ise memnuniyeti rahatça ölçmenizi sağlayacaktır.

İlk siparişinizi aldığınızda yaşadığınız heyecan ile hazırladığınız o paketi düşünün. Oldukça özenli, muntazam, zahmetle hazırladığınız ilk siparişinizi hepsi için uygulamanız, sizin müşteri portföyünüzü ve aldığınız sipariş sayınızı da artıracaktır. 

Farklılık Yaratma Farkı

Müşterilerin en çok istediği şey butik ürünlerdir.  Bir dükkandan bile alsalar yedikleri kurabiyelerde anne lezzeti aranır. Daha sonra ise bu, sıradanlığa döner ve farklı ne var diye sormalar veya site üzerinden aramalar başlar. Bu noktada da yeni çıkarttığınız ve ara ara ufak dokunuşlarla değiştirdiğiniz mamulleriniz dikkatlerini çekecektir. Bu kurabiye dolgusu olabilir, pasta iç malzemesi olabilir, siparişlerinizi gönderirken kutulara sakladığınız ufak bir hediye veya yeni denediğiniz şekerleme çeşidi olabilir. Tüm bunlar müşteride merak uyandıracak ve sizi takip etmekten kendilerini alıkoyamamalarını sağlayacaktır.

Artık; sokak, mahalle, cadde üstü, spesifik, klasik, özel olması fark etmez. Evden yürüttüğünüz ve size online sipariş aldırtacak bir uygulama ile çalıştığınız sürece pişirdiğiniz her ürünün bir müşterisi olacaktır.