İngilizceyi Kendi Kendime Nasıl Öğrendim

İngilizceyi Kendi Kendime Nasıl Öğrendim, işte size gerçek bir hayat hikayesi.

İngilizceyi Kendi Kendime Nasıl Öğrendim
(NULL)

İngilizceyi Kendi Kendime Nasıl Öğrendim

Yaklaşık 20 yıl önce başlamıştı yabancı dil sevgisi bende, hayatımda hiç İngilizce dersi almamıştım fakat İngilizce bana çok fantastik bir o kadarda bombastik bir dil gibi gelmişti hep. Şaka bir yana, şimdi gelin hayat hikayeme....

Anadolu teknik lisesinde okumuştum, o zaman bölümümüzde sadece Almanca dersi vardı. 1 yıl sadece Almanca hazırlık görmek için tüm hazırlıklarımızı yapmıştık. Yoğun geçen 1 yılın adından, azda olsa Almancaya hakim olmaya başlamıştık. Almancanın grameri oldukça zordu fakat bir o kadar da zevkliydi

Almanca kitaplarımız öyle güzeldi ki onlara bakıpta Almancayı öğrenmemek imkansızdı. Hele bizim o binlerce sayfalık Almanca sözlüğümüz varya, reklam olmasın fakat o sarı rengini unutmak imkansızdı evet langenscheidt sözlükten bahsediyorum, o sarı rengi bir o kadar da kalın sayfaları hiç bitmek bilmeyen kelimeler ve zaten hiç bitmemişti

Yıllar geçti ve lise sona gelmiştim, o zamanlar kredili sistem vardı. Liseyi bitirmek için belirlenmiş krediye ulaşmak gerekiyordu. Bunun için extra derseler alır kredimizi tamamlamak için sınavlara girerdik.

O zamanlar bende bir ingilizce sevdası başlamış Trabzonun meydan parkında Japon, Fransız turistlerin peşinde dolanır, onara öğrenci olduğumu ve pratik yapmak istediğimi söylerdim. O zamanlar dünya sanki daha saf ve temizdi ve Turisler bunu hep hoş karşılar benle İngilizce konuşmaya çalışır ve yardımcı olurlardı.

Hatırlarım ilk konuştuğum yada konuşmaya çalıştığım Turisti, İsmi jöel Triy yada Tritty'di. Ona ilk sorduğum soru, Where are you from? (Nerelisin) sorusuydu. Bana Fransalı olduğunu söylemişti fakat orada ilk konuşma girişimimde ki en kötü tecrübe, sadecem bir soru sormamdı. Fakat 1. cevaptan sonra baka kalmıştım. 1. sorundan sonra ellerim devreye girmişti malum elle konuşmayı çoğumuz dil bilmesek bile iyi biliriz. İngilizce konuşmaya çalıştığımızda hepimiz bu işlemi yapmışızdır akla gelmeyen kelimeler yada cümleler ellerimiz bir sağa bir sola gider.

O gün benim için bir dönüm noktasıydı. Sadece dil için değil aynı zamanda kendime güvenim gelmişti çocuk yaşlarda. Zincirleri kırdığımı anlamıştım o gün ve o günden sonra kendime çeşitli İngilizce kitaplar almayı ve bu dilli daha iyi öğrenmeye karar vermiştim. Her akşam İngilizce çalışmaya başlamıştım.

Artık kısa kısa cümleler kurabiliyor ve kendimi ifade edebiliyordum. Hazır cümleleri kenara not etmeye başlamış, yanımda mini sözlükler taşıyordum. Gördüğüm Turistlerle daha çok konuşmaya çalışıyor pratik yapmak için onlara çay ısmarlıyordum.

5-8 ay sonra İngilizcem iyi bir konuma gelmişti. Fakat İngilizceyi bu denli hızda öğrenmemdeki en önemli nedenlerden biri okulda öğrendiğim Almancaydı. Almanca ve İngilizce'de bir çok kelime bir birine benzer. Düz cümle kuruluşları'da bir birine çok benzer. This is, das ist, genel anlamda çok yakın cümlerlerdi ve buna örnek binlerce cümle ve kelime vardı. İki dil bir biri ile benzerlik taşıyordu. Bu benzerlik bana İngilizceyi kendi kendime öğrenmemde büyük katkı sağlamıştı.

2. en büyük neden ise, benim bu konuda girişim yapmamdı ki bu sizin için en önemli noktaların başında gelmesi gerekir. Utanmadan, çekinmeden yüzlerce Turistle konuşmuştum o zamanlar, Joel Triy'den Suzuki Takashi'ye bana ilk Sanya Despera Walkmani hediye olarak yollayan japon dede. Ozmanlar ne mp3 nede akıllı telefon vardı.

İngilizce öğrenmek için şimdi aynısını yap deseler, her halde bir duraklardım. Öyle seviyeye ulaşmıştım ki bırakın İngilizceyi artık yabancı dilde stand up yapıyor, japon Turistler bana, neden stand up yapmadığımı söylüyorlardı. O zaman youtube olsaydı, her halde videolarım trendlere girerdi.

Gelelim yukarda bahsettiğim yarım kalan kredi konusuna. Okulu bitirmek için 8 krediye ihtiyacım vardı, Almanca'dan başarısız olmuştum ve onun yerine okulda hiç okumadığım İngilizce dersini almaya karar vermiştim. Sizce sonuç ne oldu ?

Evet hayatımda hiç okumadığım dersi alarak yani İngilizce sınavını kazanarak 8 krediyi tamamlamış ve okuldan mezun olmaya hak kazanmıştım.

İşte her ne kadar Almanca'dan başarısız olsamda, bir o kadar Almanca bana İngilizce öğrenme konusunda yardımcı olmuştu. Bana bu alanda başarıyı sağlayan benim İngilizce öğrenmedeki azmim ve hiç utanmadan, aman insanlar benim hakkımda ne der, ya konuşamazsam gibi soruları aklıma takmadam hedefime adım adım gitmemdi.Eğer sizde bir yabancı dil öğrenmek istiyorsanız, konuşun, konuşmaya çalışın, not alın,dinleyin, yazın, çizin hiç durmadan gece gündüz çalışın. Her dili kendi kendinize sabırla öğrenmeniz mümkün, siz yeterki isteyin.

Sonuç olarak günümüz teknoloji çağı, daha çok kaynak daha çok olanak var. Youtube videoları bu alanda sizi başarıya götürecek binlerce kaynak içeriyor. Ücretsiz gramer videoları, ücretsiz dersler, İngilizce dinleme ve konuşma yapabileceğiniz harkulade bir platform. O zaman neden hala bekliyorsunuz? Sizde başarabilirsiniz...

ingilizce,kendim, nasıl örğendim, ingilizce öğren, ingilizce öğrenme teknikleri