Kendine İnan ve Sabit Fikirlerden Kurtul - Bir Fil Hikayesi

Afrikada gezerken bir fil kampına denk geldim ve fillerin kafeslerde tutulmadığını ya da zincirlerle her hangi bir yere bağlı olmadıgını gördüm.

Kendine İnan ve Sabit Fikirlerden Kurtul - Bir Fil Hikayesi

Afrikada gezerken bir fil kampına denk geldim. Bu devasa fillerin kafeslerde tutulmadığını ya da zincirlerle her hangi bir yere bağlı olmadıgını gördüm. 

Fakat Onları bu kamptan kaçmaktan alıkoyan tek şey bacaklarından bağlanmış küçük bir ip parçasıydı.

Fillere bakarken aklıma, bu devasa fillerin neden küçücük bir ip parçasını koparmadıkları sorusu geldi.

Aslında bunu kolayca yapabilirlerdi, ama bunun yerine hiç bir şey yapmadan oracıkta duruyorlardı.

Merak ettim ve bir fil eğitmenine bunun nedenini sordum. 

Eğitmen; filler çok genç ve çok daha küçük olduklarında, onları bağlamak için aynı boyutta ipi kullanırız ve bu yaşta bile bu ip onları tutmak için yeterlidir.

Filler büyüdükçe bu bölgeden ayrılamayacaklarına inanırlar. Bu şartlanmadan dolayı ince bir ipin bile onları hala tutabileceğine inanırlar. Bu yüzden asla bu ipten kurtulmaya çalışmazlar.

Fillerin özgür kalmamasının ve kamptan kaçmamasının tek nedeni, zamanla bunun mümkün olmadığı inancını benimsemeleriydi.

 Hikayeden Ne Çıkarabiliriz?

Dünya sizi ne kadar engellemeye çalışırsa çalışsın, her zaman başarmak istediğiniz şeyin mümkün olduğuna inanın ve asla bunu başaramıyacağım demeyin. Sabit düşünceler takılı kalmayın. Unutmayın ki başarılı olabileceğinize inanmak, bunu başarmanın en önemli adımıdır.