Freelance çalışmak istiyorum

Dünyada binlerce insan Freelance çalışmak istiyorum cümlesini sıklıkla kullanmaya başladı, insanlar geleneksel kariyerlerden vazgeçmeyi ve sevdikleri bir yaşam tarzı yaratmak için freelance çalışma modelini tercih ediyor. Kendileri için daha fazla esneklik sağlayan serbest bir işe başlatmayı tercih ederek, şirketlerin dünya çapında benzeri görülmemiş bir değişim görüyoruz.

Freelance çalışmak istiyorum
(NULL)

Freelance çalışmak istiyorum

Dünyada binlerce insan Freelance çalışmak istiyorum cümlesini sıklıkla kullanmaya başladı, insanlar geleneksel kariyerlerden vazgeçmeyi ve sevdikleri bir yaşam tarzı yaratmak için freelance çalışma modelini tercih ediyor. Kendileri için daha fazla esneklik sağlayan serbest bir işe başlatmayı tercih ederek, şirketlerin dünya çapında benzeri görülmemiş bir değişim görüyoruz.

Serbest çalışanları işe almak sadece daha kabul edilebilir bir şey değil, aynı zamanda birçok işletme için daha cazip hale geliyor. Bu, yararlı becerilere sahip insanlar için bir tarafta serbest çalışmak ve sonunda sürdürülebilir bir serbest meslek kariyerine dönüştürmek için inanılmaz bir fırsatlar yaratıyor.

Bir Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, 30 yaşın altındaki 1.600 yetişkinin %63'lük kısmı kendi işinde çalışıyor. Bu insanların çoğu ya 20'li yaşlarda kendi işini kuruyor yada yakın bir gelecekte kendi işini kurmak istiyor.

Peki, yaşı ne olursa olsun, kazançlı bir şekilde serbest meslek sahibi olmak isteyen bizler, kariyerlerimize girişimci olarak nasıl başlıyoruz?

1. Hedeflerinizi Tanımlayın.

Açıkça tanımlanmış, kolayca ölçülebilir hedefler olmadan, gitmek istediğiniz yere varmak çok zor olacaktır. Freelance çalışmak istiyorum diyorsanız bu liste sizler için.

  • Freelance çalışma şekli, günlük işinizin yanında ekstra gelir elde etmenin bir yolu mu?
  • Freelance çalışarak kendi işinizin patronu istiyor musunuz?
  • Ya da, sonunda tamamen farklı bir hedefe ulaşmak için freelance çalışma modelini bir basamak taşı olarak kullanmak mı istiyorsunuz?
  • Nihai hedefiniz ne olursa olsun, netleştirmeniz gerekir. Bu, tüm dünyadaki girişimcilerin başarılı bir şekilde iş kurma konusunda hemfikir olduğu bir şeydir.

Neden serbest bir işe başlatmayı düşündüğünüzü anlamak için kendinize zaman ayırın—serbest bir makale yazarı olmak ister misiniz? Serbest bir tasarımcı? Serbest bir yazılım geliştirici? Vereceğiniz kararlar hakkında kesin olun, bu sizi doğru hedefe ulaştıracaktır.

Diyelim ki hayalinizdeki freelance çalışma modeli daha büyük. Kendi saatlerinizi belirleyecek, kiminle çalışmak istediğinize karar vereceksiniz. Peki böyle bir hedefe nasıl ulaşacaksınız?

Zamanınızın değerini bilmek zorundasınız. Gelirinizi sürdürülebilir bir duruma geldiğinden emin olmalısınız, farklı zaman dilimlerinde hangi projelerde çalışacağınızı belirlemelisiniz taki serbest çalışma modelini tam zamanlı bir işe dönüşene kadar.

2. Doğru Fitay Belirleyin.

Bir grafik tasarımcısı olduğunuzu veya en azından boş zamanlarınızda Adobe Illustrator & Photoshop ile yeteneklerinizi geliştirdiğinizi varsayalım. Açıkçası, sektörünüzde ne yaparsanız yapın, sizden daha düşük fiyatlara aynı işi yapacak çok sayıda rakip var. Bunun için başlangıçta freelance çalışan olarak, fiyat üzerinde rekabet etme fikrinden vazgeçin. Ne zamanki işinizde profesyonel seviyeye ulaşırsınız, ozman belirli bir müşteri portfmyünüz oluşacaktır. Bu durumda istediğiniz fiyatlandırmayı yapmak daha kolay olacaktır.

3.Hedef Müşterilerinizi Belirleyin.

Freelance çalışma modelinizde karlı bir iş kolu seçmek ve o işte profesyonel freelance olmak müşterilerinizin ilgisini çekecektir. Kiminle çalışmak istediğinizle ilgili bazı ilk varsayımlar yapın, önce onları hedefleyin ve birkaçıyla çalıştıktan sonra, benzer müşterileri çalışıp çalışmak istemediğinize dair çok net bir anlayış geliştireceksiniz.

4. Hizmetleriniz için stratejik fiyatlar ayarlayın.

Freelance çalışmak istiyorum diyorsanız gelir ve gider hedefinizi karşılamak için saatlik oranınızın ne olması gerektiğini belirleyin. Unutmayın, teslim ettiğiniz hizmete göre işinizi fiyatlandırmanız gerekir - rakiplerinize göre değil. Başkalarının sizin işiniz için fiyatlandırma yapmasına izin vermeyin. Freelance çalışmaya başlamanın en önemli kuralı budur.

5. Sanal İşci Üzerinde Yüksek kaliteli Portföy Sayfası oluşturun.

Başlangıç noktası olarak sanalisci.com üzerinde, bir portföy sayfasına sahip olmanın amacının ne olduğunu anlayalım. Potansiyel bir müşterinin ilk izlenimi, freelance işinizde çalıştığınız geçmiş müşterinizdir (veya şirketler) . Sunduğunuz hizmetlerin kimin için olduklarını anlatmak için etkili bir iletişim kurmanız gerekir. Bunun ötesinde, bu tür işler için neden en iyi kişi olduğunuza dair kendinizi satmanız gerekir - çalışmak istediğiniz müşteriler için. Freelance portföyünüzde, hizmetlerinizi etkili şekilde satmanın bir kaç yolu:

  • İletişim kurun ve çalışmalarınızın örneklerini gösterin.
  • İletişim bilgilerinizi paylaşın
  • İlgili becerilerinizi ve  eğitim alanındaki başarılarılarınızı vurgulayın.
  • Referanslarınızı paylaşın (yeni başladığınız bir  iş veya eski işinizden olsalar bile)

Sanal İşci Üzerinde Hangi Kategorilerde Çalışabilir & Hizmet Oluşturabilirim