F-35B vs AV-8B Harrier II kısa kalkış ve dikey iniş

F-35B vs AV-8B Harrier II kısa kalkış ve dikey iniş

 F-35B vs AV-8B Harrier II kısa kalkış ve dikey iniş

F-35B kısa kalkış / dikey iniş (STOVL) varyantı, dünyanın ilk süpersonik STOVL gizli uçağıdır. Sade üslerden ve cephe muharebe bölgelerinin yakınında bir dizi hava yetenekli gemiden çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca büyük üslerde daha uzun pistlerden geleneksel olarak kalkış ve iniş yapabilir. ABD Deniz Kuvvetleri F-35B uçakları, 10 F-35b'lik bir filonun dünya çapında dağıtım için hazır ilan edildiği 31 Temmuz 2015'te ilk operasyonel kabiliyete (IOC) ulaştı.

AV - 8B Harrier II, ABD ordusunun mevcut envanterdeki tek kısa kalkış, dikey iniş yapabilen jet uçağıdır. Başlangıçta 1960'ların sonunda uçakla, Harrier güvenliği, menzil ve güvenliği artırdı..

Harrier II'nin bir helikopter gibi durmasını ve daha sonra süpersonik hızlarda bir jet gibi ileriye doğru gitmesini sağlar. Hemen hemen her görevi yerine getirmek için çok yönlülüğü sunan Harrier II, kara kuvvetleri için geliştirilmiş.

AV - 8B V / stol strike uçağı, AV-8A ve a-4m hafif saldırı uçağının yerini alacak şekilde tasarlanmıştır. Taktik hareketlilik birleştirerek, yanıt, düşük işletme maliyeti ve dayandırarak esneklik, hem ayakta ve karaya, V / stol uçağı özellikle Deniz Piyadeleri özel muharebe ve seferi gereksinimlerine uygundur. AV-8bıı+, f/a-18 için ortak olan APG-65 radarının yanı sıra AV-8bıı için ortak olan önceki tüm sistemlere ve özelliklere sahiptir.

Av-8B yakında F-35B Lightning II Joint Strike Fighter ile değiştirilecek.