Doğu Akdeniz ,Avrupa , Çin ve Amerika ekseninde Turkiyenin geleceği

Doğu Akdeniz ,Avrupa , Çin ve Amerika ekseninde Turkiyenin geleceği

Türkiye yi güzel bir gelecek bekliyor.  Bunu nedenleri ile bu makalemde açıklayacağım. Makalenin sonunda bu çekişmelerin sonu nasıl bitecek öğrenmiş olacaksınız.

Türkiye an itibari ile s-400 savunma sistemini satın aldı ve Abd f-35 uçaklarını satma işlemini askıya aldı . Ben bugün bu tarz karşılıklı skor amaçlı restleşmelerden öte olayın gelecekte getireceği genel resmi anlatacağım.  Öncelikle Doğu Akdenizde saflar onlar ve biz diye ikiye ayrıldı. Ingiltere , Abd ,Yunanistan, Güney kıbrıs ve Avrupa birliğinin topu ve biz tek Türkiye... Teker teker çıkar ilişkilerine değinirsek,  Türkiye kendi kıta sahanlığı ve Kktc nin kıta sahanlığıni başka ülkelere yem etmeyeceğini doğu Akdenizde diş göstererek açıkça ilan etti. Avrupa birliği cılız  bir  yaptırım uyguladı.  Avrupa birliğinin tek amacı Rusya ya bağımlı oldukları Petrol ve Doğalgaz vanalarını kendi içlerine aldıkları Güney kıbrıs ve batma noktasından Almanyanın verdiği borçlar ile kurtulan Yunanistan üzeriden kuracağı med-east boru hatti ile daha özgür olma peşinde.  Rusya da aynı dinde olduğu Güney kıbrıs tarafında gözükerek orada hava üstü kurma peşinde.  Ama diğer yandan Turkiyeye s400 satıp denge politikası izlemekte. 

Ruslar da Yunanistan üzerinden gidecek alternatif gaz petrol hattına Avrupa üzerindeki etkileri kaybolacak diye karşılar. Bunun dışında Rusya,  Çin ile çıkılan ipek yolu projesinin da sınır korucuları . Çin bu konuda tarafsız  gibi gözüksede  Amerikanın kazanamayacağı tarafı destekleyerek  ipek yolu üzerinde hiçbir  Amerikan baskısı olsun istemiyor.  Peki Amerika ne istiyor ? Dünyanın 2. Büyük petrol ihracatçısı Amerika Avrupaya kendi ülkesinde çıkardığı kaya gazını gemilerle taşıyarak satmak istiyor.  Avrupa bunu kabul etmedi ve eastmed projesine yoğunlaşınca Amerika da Avrupayı kendi desteklediği proje de köşeye sıkıştırarak Avrupa enerji vanalarının başına oturma derdine düştü. Bunu da an itibari ile Yunanistanı stratejik müttefik seçerek ve karşılıksız yıllık 3 milyar dolar askeri techizat ve savunma silahları verecek kararı senatodan geçirip Güney kıbrısa olan askeri ambargoyu kaldırarak yapmaya başladı.  Tasması Almanyanın elinde olan Yunanistan şimdilik Amerikan taşmasını da boynuna geçirmiş durumda .

Çift tasmalı Yunanistan işte bu yüzden ağzından köpükler çıkara çıkara Türkiye ye havlamakta. Ingiltere nin tek derdi fitne yayıp savaş çıkartmak ve herkese yakın gözükerek çıkan savaşın sonunda kazananın tarafını tutarak kendine fayda sağlamak . Bu arada Ingiltere de ipek yolu projesini destekliyor . Peki Türkiye ne istiyor? Ne Amerika ne Rusya tam bağımsız Türkiye tezini  bir devlet politikası olarak izleyip , Çin ile de  ipek yolu projesine tam destek vermekte. Doğu Akdeniz ve Kuzey Irakdaki petrol ve doğalgaz enerji hatlarını da Turkiye üzerinde geçirmek istiyor .   Böylece hem ticari hemde enerji alanında Avrupanın tasması Türkiyenin eline geçmiş olacak . Peki bu işin sonunda ne mi olacak ? Yıllardır duyduğumuz ama inanması kolay olmayan ve çoğumuzun gülüp geçtiği bir sonuç ortaya çıkacak. Onlarca Amerikan üssüne ev sahipliği yapan ve bundan çok daralan  Almanya, Yunanistan üzerinden Amerika tarafından  kendisine kurulan bu yeni oyun ile de  , Amerikan dan bağımsızlığını kazanma peşine düştü. 

Avrupa birliği demek Almanya demek . Almanya sonuç itibari ile ne Amerika ne Rusya diyecek , Amerikadan dolayı  Yunanistan Medeast boru hatti projesinden vazgeçip iki yüzlü  Yunanistanı yarı yolda bırakacak ve Türkiye ye  istemese de tıpış tıpış,  kuzu kuzu gelerek Avrupa birliğine daimi  üye olmamızı isteyecektir . Kazanan ne Rusya ne Amerika olacaktır. Kazanan Türkiye ve Ipek yolu projesi olacaktır. Avrupanın tasması Türklerin eline geçecektir.  Türkiye Avrupaya iki kere hükmedecektir diyen bazı rivayetlerin de zamanla gerçek olduğu görülmüş olacaktır. A.E.ILK