ABD İran ile savaşa giderse ne olur?

ABD İran ile savaşa giderse ne olur?

ABD İran ile savaşa giderse ne olur? 

Neden herkes ABD-İran krizinden bahsediyor? Bu konuda söylenmiş ve söylenecek çok şey var.  İran'ın en güçlü askeri komutanının ölümünden sonra ABD ile İran arasında Orta Doğu'da gerilim hızla artmaya devam ediyor.

İranın gözde generali, 3 Ocak 2020 Cuma günü bir hava saldırısına uğradı. General, İran'daki en güçlü ikinci kişi olarak görülüyordu. Bunun ardından İran intikam yemini etti ve bayraklar yarıya indirildi. 

İranın Füze Saldırısı

İran tarafından fırlatılan balistik füzeler Irak'ta Amerikan askerlerinin bulunduğu iki üssü vurdu. Öncesinde, ABD Başkanı Trump, yardımcılarıyla birlikte saatlerce tüm tehditleri gözden geçirdi. Askeri uzmanlarsa İran'ın Amerikan askerlerini öldürmesi halinde atılabilecek adımları hesapladılar. ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'dan yaptığı açıklamada, saldırılarda her hangi bir kayıp olmadığı yönündeydi.

Orta Doğuya Barış Ne Zaman Gelecek?

Emperyalis güçeler, elini ortadoğudan çekmediği sürece, orta doğuyu huzurlu görmek gerçekten güç olacak gibi. Tek umudumuz, en kısa zamanda orta doğuda barış ve istikrarın ebediyeten sağlanmasıdır. Nitekim İran ve Abd arasında çıkacak her hangi bir savaş, bırakın orda doğuyu, tüm dünyayı tehtid edecektir. Her nekadar savaş çok kötü bir şey olsada, artık savaşlar kılıçlarla yapılmıyor, malesef günümüzü tehtid eden nükler silahlanma ile dünyaya korku salan ülkelerin sayısı az denemeyecek kadar çoğalıyor. Tek temennimiz her hangi bir nükleer bir savaşın asla çıkmamasıdır. Umudumuz dünya toplumlarının ilelebet huzur ve barış içersinde yaşamasıdır.